Document Actions

You are here: Home / Bernstein Conference / Past Conferences / 2019 / Satellite Workshops

Satellite Workshops

Workshops_BC18


Goal of the Satellite Workshops is
to provide a stage to discuss topical research questions, novel scientific approaches and challenges in Computational Neuroscience and related fields.

Date and Venue

September 17, 2019, 2:00 pm - 6:30 pm
September 18, 2019, 8:30 am - 12:30 pm

Marchstr. 23
10587 Berlin

 

Full day workshops:

Tuesday, Sept 17, 2019, 14:00-18:30
Wednesday, Sept 18, 2019, 8:30-12:30

Organizers: Giancarlo La Camera, Tatiana Engel, Luca Mazzucato

Confirmed Speakers:

  • Gilles Laurent
  • Gianluigi Mongillo
  • Jorge Kurchan
  • Merav Stern
  • Caleb Kemere
  • Luca Mazzucato
  • Nicolas Brunel
  • Paul Miller
  • Gabriel Ocker
  • Laureline Logiaco
  • Erin Rich
  • Tatiana Engel

Organizers: Alireza Soltani, Alicia Izquierdo

Confirmed Speakers:

  • Bruno Averbeck
  • Florent Meyniel
  • Ilya Monosov
  • Etienne Koechlin
  • Armin Lak
  • Megan Peters
  • Kerstin Preuschoff
  • Frederic Stoll
  • Christopher Summerfield
  • Alireza Soltani

Organizers: Stefan Glasauer

Confirmed Speakers:

  • Stephen Lisberger
  • Frank Bremmer
  • Kristine Krug
  • Gunnar Blohm
  • Dora Angelaki
  • Leslie Osborne

Organizers: Jan Kirchner, Julijana Gjorgjieva

Confirmed Speakers:

  • Marina Mikhaylova
  • Nicolangelo Iannella
  • Naoya Takahashi
  • Florencia Iacaruso
  • Jan Kirchner
  • Kristin Michaelsen-Preusse
  • Balázs Ujfalussy
  • Volker Scheuss
  • Jean-Pascal Pfister 
  • Christian Lohmann
  • Claudia Clopath
  • Aaron Kerlin

Organizers: Milad Lankarany, Arvind Kumar

Confirmed Speakers:

  • Srikanth Ramaswamy
  • Steve Prescott
  • Henning Sprekeler
  • Jens Hjerling-Leffler 
  • Andreas Savas Tolias
  • Arvind Kumar
  • Milad Lankarany

Organizers: Charlotte Le Mouel, Alexander Spröwitz

Confirmed Speakers:

  • Ann Hallemans
  • Jaap van Dieën
  • Charlotte Le Mouel
  • Anne Koelewijn
  • Marcus Gruber
  • Friedl de Groote
  • Heiko Wagner
  • Susanne Lipfert
  • Emanuel Andrada

Organizers: Jonathan Kadmon, Stephane Deny

Confirmed Speakers:

  • Gily Ginosar
  • Christopher Cueva
  • Emily Mackevicius
  • Laura Driscoll
  • Jonathan Kadmon
  • Guillaume Bellec
  • Matthew Chalk
  • Fabian Sinz
  • SueYeon Chung
  • Aran Nayebi
  • Yosef Singer

Brain circuit insight: from brain circuit models to brain circuit insights

Organizers: Gaute Einevoll, Sonja Grün

Confirmed Speakers

  • Gaute Einevoll
  • Felix Schürmann
  • Susanne Kunkel
  • Petra Ritter
  • Marc de Kamps
  • Torbjørn Ness
  • Michele Migliore
  • Michael Reimann
  • Markus Diesmann
  • Sacha van Albada
  • Alain Destexhe
  • Sonja Grün
  • Wulfram Gerstner

 

 

Half day workshops:

Tuesday, Sept 17, 2019, 14:00-18:30

Deep learning in computational neuroscience

Organizers: Alexander Ecker, Fabian Sinz

Confirmed Speakers:

  • Katja Seeliger
  • Marie Bellet
  • Edgar Walker
  • Jan Antolik
  • Thomas Naselaris
  • Tim Kietzmann
  • Matthias Kümmerer

Dynamical richness of cortical networks: role and modulation across brain states

Organizers: Stefano Ferraina, Mattia Maurizio

Confirmed Speakers:

  • Umberto Olcese
  • Antonio Pazienti
  • Viola Priesemann
  • Tatiana Engel
  • Aniruddh Galgali
  • Leonardo Gollo

Neural computation through recurrent dynamics: from theory to experiment and back

Organizers: Devika Narain

Confirmed Speakers:

  • Chethan Pandarinath
  • Juan Gallego
  • SueYeon Chung
  • David Sussillo
  • Francesca Mastrogiuseppe
  • Kanaka Rajan
  • Devika Narain

 

Half day workshops:

Wednesday, Sept 18, 2019, 8:30-12:30

Spikes in a haystack: dimensionality reduction for neural data and unsupervised detection of (spiking) patterns and sequences

Organizers: Francesco P. Battaglia, Martin A. Vinck

Confirmed Speakers:

  • Daniel Durstewitz
  • Adrien Peyrache
  • Martin Vinck
  • Lukas Grossberger
  • Simona Cocco
  • Joao Semedo
  • Benjamin Dann

Neuronal processing of social cues

Organizers: Johannes Larsch, Jan Clemens

Confirmed Speakers:

  • Ines Ribeiro
  • Marta Moita
  • Johannes Larsch
  • Benjamin Judkewitz
  • Daniela Vallentin 
  • Roian Egnor
  • Ryan Remedios 
  • Michael Brecht

Neural oscillations in memory and navigation

Organizers: Lukas Kunz, Michael Kahana

Confirmed Speakers: 

  • Michael Kahana
  • Joshua Jacobs
  • Nora Herweg
  • Melina Tsitsiklis
  • Lukas Kunz
  • Eric Reifenstein
  • Richard Kempter
  • Natalie Schieferstein
  • Andreas Schulze-Bonhage